Közönséges házi- vagy fajtatiszta macska legyen?
A közönséges általában ingyen van, gáláns dolog például csak úgy befogadni. A tenyésztett macskák sokfélék, rövid- vagy hosszúszőrűek, általában több törődést igényelnek.
A házimacska (Felis silvestris forma catus) eredete az idők homályába vész. Nemrég még úgy vélték, hogy 4-5 ezer évvel ezelőtt az egyiptomiak háziasították a núbiai vadmacskát. Az újabb ásatások során Anatóliában (Törökország) talált szobrocskák azonban - amelyek macskákkal játszadozó asszonyokat ábrázoltak - több mint hétezer esztendeje készültek.
Ekkor már Jerikóban is tartottak macskát. A macska tehát Elő-Ázsiában lett háziállat, mégpedig több helyen is. Elődei nem az erdei vadmacskák, hanem az Elő-Ázsiában és Arábiában élő núbiai sztyeppmacskák voltak.
A macskabaráttal előfordul, hogy saját állatát "egyéniségnek" és "szabad szellemnek", míg a szomszéd kutyáját "szolgalelkűnek" tartja. Ezt a szemléletet nemcsak a szomszéd támadja, hanem az etológia tudománya is. A macska általában nem kíván társas kapcsolatban élni, nem falkaállat, mint például a kutya. Mivel nem ismeri a hierarchia fogalmát, így ha rosszul bánunk vele, akkor megsértődik, sőt szankcionál. Elvárja gazdájától, hogy az tudja, "meddig mehet el".
Beszerzés
Közönséges házi- vagy fajtatiszta macska legyen? A közönséges általában ingyen van, gáláns dolog például csak úgy befogadni. A tenyésztett macskák sokfélék, rövid- vagy hosszúszőrűek, általában több törődést igényelnek. Az utóbbi kategóriában sok a túltenyésztett, beteges vagy fogyatékos példány.
A macskakölyköt ideális esetben 7-8 hetes korában szerezzük be. Ha ezt nem tudjuk tartani, akkor sincs semmi gond: akár egy felnőtt állattal is barátságot köthetünk. A túl fiatal, néhány hetes jószágot cicatejpótlóval tápláljuk, igyekezzünk pótolni a gondoskodó macskamamát.
Lakásba könnyebb fiatalon szoktatni a macskát. Nagy térre van szüksége, hadd menjen oda, ahova akar. A lakásban tartsunk számára macskakosarat, puha, mosható béléssel: ha jó helyre tesszük, használni fogja. Macskavécére és rendszeresen cserélt macskaalomra is szükség lesz.
A kertben jobban érzi magát, ugyanakkor félteni kell az autóforgalomtól, a kutyáktól és a verekedéstől. A kertben tartott macska gyakran elkóborol, s ugyan mindig hazatalál, de néha több napig is távol van (kandúr). A kertbe, a ház bejáratához közel helyezzünk el egy dobozt, amelyben télen menedéket talál.
Két tálra van szüksége a macskának: egyre a húsféléknek, konzervnek, száraz kekszeknek, valamint egy másik tányérra a tejhez vagy vízhez. Praktikus a jól mosható porcelántányér.
A vadmacska kisemlősökkel táplálkozik: hasonló étrendre van szüksége a háziállatunknak is. Fontos, hogy ne hizlaljuk túl a macskát, ne engedjük, hogy pocakja nőjön. Arra ügyeljünk, hogy sokféle táplálékhoz jusson, de a tápok legalább kétharmad része állati fehérje legyen. Legjobb tehát a nyers hús, macskatáp-konzerv, száraz macskakeksz, vagy olyan főtt étel, amelyet a macskánk szemmel láthatóan lelkesen fogyaszt. Érdemes megfigyelnünk, mit szeret a leginkább.
Előzzük meg a betegségeket, oltassuk be, és ha nem szeretnénk tenyészteni, ivartalaníttassuk kedvencünket! De mindig figyeljük a macskát, hogy időben észrevegyük a betegségét. Leggyakoribb a verekedésből származó sérülés, amely - ha nem látványosan súlyos - magától is meggyógyul. Ha egy napig nincs étvágya macskánknak, akkor még ne essünk pánikba. Ha betegnek látjuk, kérjük ki állatorvos tanácsát, vagy súlyos esetben szállítsuk azonnal az orvoshoz. Ha beteg macskánk dorombol, az azt jelenti, hogy nagy szüksége van a törődésre.
Akinek van macskája vagy kutyája, néha meglepődik: milyen különös dolgokra képesek az állatok. Viselkedésük számos tévhitet is táplál.
Íme néhány kérdés és válasz, hogy jobban megértsd kedvencedet.
Ezzel fejezi ki megelégedését: általában dorombol etetés, simogatás után. De egy sebesült vagy kölykedző macska is dorombolhat. Ez a kedves jeladás életének fontosabb pillanatait kíséri, és arra szolgál, hogy felhívja a figyelmünket!
Hogy megértsék, ő éhes, vagy mert egy kis simogatásra vágyik. De az is lehet, hogy az illatát szeretné éreztetni a koponyája két oldalán található
mirigyekkel. Eképp jelzi, hogy része vagyunk a családjának!
A macska bajsza az idegrendszeréhez kapcsolódik és radarként működik. Segíti tájékozódását, informálódását a helyváltoztatásnál és a sötétben.
Belső fülének egyensúlyszerve zuhanáskor automatikusan vízszintes testhelyzetbe állítja. Így kevésbé sérülékeny, mint ha az oldalára vagy a hátára esne!
A közismert elmélet szerint minden egyes macskaév hét emberi életévnek felel meg. Ha tehát egy macska 5 éves, akkor ez emberi évekre átszámolva pontosan 35 év. Nos, ez nem teljesen így van.
A közismert elmélet szerint minden egyes macskaév hét emberi életévnek felel meg. Ha tehát egy macska 5 éves, akkor ez emberi évekre átszámolva pontosan 35 év. Nos, ez nem teljesen így van.
Nem a véletlenen múlik, ki milyen háziállatot tart. Kedvencek és gazdik hasonlítanak egymásra. Hiszen választásunk egyfajta jelzés is. Kép önmagunkról és tükre természetünknek. Az öntörvényű"Amit én imádok a kandúromban, Amadeuszban, hogy saját egyénisége van. Teljes értékű lakótársnak tartja magát, s így is viselkedik - meséli Ildikó. - Ha a díványon szunyókálok, mellém telepedik, ha beteg vagyok szinte vigyáz rám. Úgy érzem, valami ősi erő lakozik Amadeuszban, a lázam csillapodik, hamarabb gyógyulok, ha mellettem van." A szakértő véleménye:
- Tipikus ember- macska kapcsolat. Aki a macskákat szereti, az önmaga is a vadság és a gyöngédség különös keveredése. Elegáns és extravagáns. A macskák soha nem hagyják magukat elnyomni, nem lehet velük kialakult szokások szerint bánni. Egy tipikus macskatulajdonos kiegyensúlyozott, érzéseiben stabil. A visszautasítást, kudarcot jól viseli, kitartó, ami szükséges is egy macska mellett. A mindig kedves"Dagi már az ötödik tengeri malacom. - nevet Katalin. - Szeretem ezeket a kis állatokat a karomban simogatni. Dagi is nagyon kötődik hozzám, már akkor tudja, hogy én jövök haza, mikor még csak a folyosón tartok. Ilyenkor hangosan visít örömében. Soha nem sértődik meg, sosem harapna meg, nagyon kedves kis állat." A szakértő véleménye:
- Katalin és Dagi ideális kettős. A tengeri malacok a fiatalok kedvencei, a róluk való gondoskodás felelősségérzetet alakít ki. A tengeri malacok pedig nem teszik túl magasra a mércét. A rágcsálótartók általában nem csinálnak mindenből problémát, az élet apró örömeit is élvezni tudják. A melegszívű"A kutyám nélkül egy lépést se - mondja Mariann. - Buksi sétatéri keverék, szinte mindenhova velem jön. Buksiban nagyon sok emberi tulajdonság található, értelmes, barátságos, önzetlen, szeretetteljes. Egyikünk sem szereti az olyan helyeket, ahol túl sok ember van. Másik háziállat nálam szóba sem jöhet, a macskát túl önzőnek tartom." A szakértő véleménye:
- Feltétel nélküli szeretet, engedelmesség, hűség, melegszívűség - ez az, amit nagyon becsülnek bennük. A kutya a gazdájának a teljes biztonság érzését adja. Fajtától függően egy kutyával szemben más-más igények vannak. Lehet egy komoly örző-védő feladatra alkalmas társ, és lehet egy státusz szimbólum. És néha tényleg hasonlít a kutya a gazdájára. A vidám"14 évesen kaptam egy papagájt a barátaimtól. Szerelem volt, első látásra - emlékezik Ági. - Ma négy szürkepapagájom van, így ők nem érzik magukat magányosnak. Amikor velük foglalkozom, úgy érzem magam, mintha egy kedves társaságban lennék. Úgy csivitelnek, mintha egész életüket el akarnák mesélni, engem pedig megnyugtatnak és sokszor megnevettetnek. A szakértő véleménye:
- A papagájok elsősorban beszédutánzásukkal kerülnek közel az emberhez. Az, hogy repülni tudnak, a szabadság, a könnyedség , a felszabadultság érzését adhatja. Nagyon aktívak, folyton tesznek-vesznek, szépítkeznek, tisztálkodnak. A papagájtartók általában kommunikatívak és nyitottak, csendes órák csak nagy ritkán adódnak náluk. A macska testbeszédeSokan tudni szeretnénk, hogy mit is akar mondani nekünk a cicánk, de nem mindig jövünk rá, pedig a látszat ellenére nem is olyan nehéz. A cica hanggal, testtartással, a füleivel és a farkával is tud jelezni felénk, például remekül el tudja nekünk mondani, hogy éhes. ![]()
![]() Az ijedt macska a füleit hátracsapja, felpuposítja a hátát és a szőrt felborzolja a farkán és a hátán. Ilyenkor általában támadásra számíthatunk.
A cica hangjait magunknak kell kitapasztalnunk, hogy mikor mit akarhat vele jelezni. kérni akar tőlünk valamit, például ételt, vagy hogy nyissuk ki az ajtót. Ha röviden és valamivel halkabban nyávog, akkor a gazdáját keresi. Hangos, felháborodott nyávogással ellenszenvét, félelmét jelzi felénk. A macskák viselkedése
Múlt
az ősi egyiptomiak háziasították kb. 5000 évvel ezelőtt. Később a gabonatárolók őrzésére használták, és társként is nagy becsben tartották őket. Ezt követően Bastet istennő (az anyaság és termékenység szimbóluma) megtestesüléseként imádták és tisztelték őket. A macskákat kiemelt szerepük miatt fogságban is nagyon jól tartották. Ugyanakkor a középkori Nagy-Britanniában üldözték őket, mivel ravasznak és baljósnak, így gonosznak tartották ezeket az állatokat (elsősorban a fekete macskákat). A nyugati kultúrában csak a XVII. században váltak újra elfogadottá. Azóta pedig nagyon népszerű háziállatokká váltak. A macskák viselkedése
A macskák csodálatos háziállatok, mivel viszonylag kevéssé igényesek. Szeretik az otthon biztonságát, ahonnan felfedezhetik területüket és vadászhatnak. Másrészt viszont bizonyos szempontból problémásak. Válogatósak lehetnek az étkezésükben, és nem viselik el, ha vizesek lesznek. Ahhoz, hogy egy gazda megfelelően tartsa macskáját, meg kell értenie természetes, ösztönös viselkedését. Ennek a viselkedésnek része a testbeszéd és a szexuális viselkedés. Egy olyan macskatulajdonos, aki érti kedvence reakcióit, könnyebben elkerülheti a kellemetlen meglepetéseket. Mi a jó a macskákban?
hűségesek, barátságosak és könnyen tarthatóak. Minden életkorban az emberek megfelelő társai, ugyanolyan jól érzik magukat gyerekekkel, mint idősekkel. A macskák és az emberek jól megérhetik egymást, ez pedig jó alap lehet egy kapcsolathoz. A macskád mindig érzi, ha rossz napod volt (nem igazán érdekli, hogy miért, de tudja). A macskatartás az élet egyik legnagyobb és legegyszerűbb öröme. Az ember-macska kapcsolat barátságon, hűségen és tiszteleten alapul. Otthon, édes otthon
Ez a viselkedés ősi ösztönökre vezethető vissza. Egy vadon élő macska számára a területe határozza meg azt a helyet, ahonnan az élelmet szerzi. Minél nagyobb ez a körzet, annál jobb a macska túlélési esélye. Ennek persze egy házimacska esetében nincs jelentősége, de az állat ösztönei nem változtak meg. Ha egy macskát szeretet vesz körül otthonában, ez az ösztön nem okoz problémát. A lakásban tartott macska területe a saját otthona köré épül. A macska szagokkal, hangokkal, karmolt jelekkel és egyéb módon jelzi ennek határait. A terület formája nem követi szükségképpen a lakás vagy a kert alakját, általában szabálytalan alakú. A különböző macskák által kijelölt területek között lehet átfedés, lehetnek olyan közös részek, ahol találkozhatnak. Egy macska területe egészen addig változatlan marad, amíg uralkodik ott. Ha egy erősebb macska lép színre, a határok megváltozhatnak. Ha két vagy több macska van a háznál, akkor szintén felszínre törhet a területi ösztön. A macskák kijelölik a házon belül saját területeiket, melyek néhol fedhetik egymást. A konyha például ilyen átmeneti rész lehet. Ugyanígy előfordulhat, hogy a gazda kedvenc helyeit szemelik ki maguknak és harcolnak értük. Amikor egy új macska érkezik a házhoz, érdemes előbb hozzászoktatni az új helyhez, és csak ezután összeengedni a másik (vagy többi) állattal. Így kevésbé érzi magát hátrányos helyzetben. Az egyik eszköze annak, hogy egy nem ivartalanított hím macska kijelölje területét, a vizelet (ezt egyébként a többi macska is megteszi, de ritkábban, és a vizelet sem annyira kellemetlen szagú). A macskatartók többsége nem viseli el, ha a macska a házon belül megjelöli a területét. Ugyanakkor ez előfordulhat ott, ahol több macska van a háznál, és azok megpróbálják kialakítani a hierarchiát egymás között, vagy ha új macska kerül a házhoz. A vezető szerepet többféle módon kifejezhetik: néha a vezér macska megmossa a másikat, néha az agresszivitás jelei is észlelhetők. A szerepeket nem osztják ki véglegesen. Érdekes megfigyelni, ahogy a gyengébb macska átveszi a vezetést, amikor a domináns állat megbetegszik, vagy gyengeséget mutat. Még az egyedüli macska is szükségét érezheti annak, hogy kijelölje területét, és az emberekkel is megküzd érte. Az a macska, amelyik kimehet a szabadba, sok mindent lát, és a figyelmét is sok dolog leköti. Egy lakásban tartott macska esetében gazdagítani kell a környezetet. Ez megoldható úgy, hogy több helyet kialakítunk, ahol elbújhat, vagy aludhat, megengedhetjük neki, hogy a különböző magasságú polcokra és szekrényekre felmásszon, és ha rendszeresen játszunk vele. A macskáknak sok szórakozásra van szükségük, nagyon érzékeny lények, imádják luxuskörülmények között átszunyókálni a napot. Szeretik a meleget, és gyakran úgy tűnik, hogy a napjuk az egyik meleg helyről a másikra való átsétálással telik. Azt, hogy a macskád milyennek érzi a hőmérsékletet, könnyen megítélheted a testhelyzete alapján. Nagyon meleg szobában, vagy meleg nyári napon kinyújtózik, hogy minél több hőt adjon le. Hűvösebb időben összegömbölyödik. Előfordulhat, hogy nagyon hideg időben nem hajlandó elhagyni a lakást, ilyenkor készíts össze egy almot bent is. A macskák és a víz
A vadász
viselkedésének egyik összetevője, amit gazdája néha nehezen fogad el, az a vadászat, illetve a zsákmány hazaszállítása. Ez az ösztön nagyon erős a macskákban. Ahogy a kiscicák növekednek, játék során és az anyjukat figyelve fokozatosan kifinomulnak vadászösztöneik. A vadászat a macskák számára teljesen természetes, és még akkor is megjelenhet, ha otthon is elég táplálékot kapnak. Élvezik a vadászatot, a türelmes és óvatos becserkészést, és a zsákmány elejtését. Ha a macska a zsákmánnyal tér haza és megmutatja gazdájának, azt azért teszi, hogy dicséretet kapjon. Nincs értelme megbüntetni ezért, hiszen a vadászat a macska alapösztöne. Lehetséges viszont csökkenteni a vadászat jelentőségét, ha az állatot megfelelően tápláljuk, játékkal kielégítjük mozgásigényét, és bezárva tartjuk éjszakára (főként ekkor vadásznak). Egy másik megoldás, hogy csengőt akasztunk a macska nyakörvére, amely figyelmezteti az áldozatot a macska közeledtére. Nagyon fontos, hogy rendszeresen elvégezd a féregtelenítést a macskán, főleg ha vadászik. Testbeszéd
A dorombolás általában örömet és elégedettséget jelent. A dorombolás könnyen megkülönböztethető a mély morgástól, amivel a macska a behatolókat fogadja. A nyávogás több hangból áll, de alapjában véve figyelem felkeltésének szándékát jelzi. A hangok skálája széles: keresi az ajtót, vagy etessük meg jelez. A macska testbeszéde, melyet testtartásával jelez, csodálatraméltó. Általában józan ésszel meg állapítható belőle, hogy érzi magát a macska, és mit kíván. Az egyik legkönnyebben felismerhető testhelyzet az elégedett macska testtartása, teljesen ellazult, félig lecsukott szemmel. Egy ellazult macska nyújtózkodik, lassan kinyújtja és visszahúzza karmait. A lépkedés az elégedettség másik jelen, ezt gyakran dorombolás kíséri. Macskád fülei szintén sokat elárulnak hangulatáról. Az éber macska hegyezi a fülét, az ideges hátrarántja azt, egy nagyon ijedt, vagy nagyon agresszív macska fülei pedig szinte teljesen hátrasimulnak a fejére. Egy fújó macska, melynek kilátszanak fogai, elég riasztó látvány. Ha ez felálló szőrzettel párosul, az komoly fenyegetést jelent a betolakodó számára. Ne felejtsd, hogy a macska sokkal több dologra használja nyelvét, mint az ember. A nyelv sok információt közvetít a környezetről a macska felé. A macskák tulajdonképpen szagolnak a nyelvükkel, és arra is használják, hogy mosakodjanak, és megmosdassanak más macskákat. Az, hogy kedvenced hogy tartja a farkát, szintén sokat elárul. Az a macska, amelyik örömmel üdvözöl téged, valószínűleg magasan tartja a farkát. A farok végének kis csóválása örömet jelez (az ellazult macskánál), vagy várakozást (a zsákmány elejtése előtt, vagy egy ételre váró éhes macskánál). Ha a farkcsóválás erősebbé válik, akkor az a macska ingerültségét jelzi, ha pedig az egész farkát mozgatja, akkor készülj fel a támadásra! Szexuális viselkedés
Más állatokhoz hasonlóan a macskáknak is alapösztöne a fajfenntartás. Természetes körülmények között a nőstény macskák csak bizonyos időszakokban ivarzanak, a párzási időszak alatt. A párzási időszak általában tél végétől nyár végéig tart, de néhány lakásban tartott macska az év minden időszakában képes a párzásra. Az ivarzó nőstény viselkedése problémát jelenthet a gazdának. Ezen idő alatt az állat több érzelmet mutat, nagyon hangos, nyugtalan és folyamatosan mozog. Ez a tapasztalatlan gazda szemében szokatlannak és meglepőnek tűnhet. Az esetek többségében a gazda nem fogadja szívesen a nem kívánt kölyköket. Az ivartalanítás után a kandúr rendesebb és kellemesebb társsá válhat. Kevesebbet kóborol, nem verekszik annyit más macskákkal, és nem jelöl ki területet házon belül. Ha ivartalanítani akarod a macskát, kérd ki az állatorvos véleményét arról, hogy melyik erre a legmegfelelőbb időpont, és mik a következményei! A macskák önkifejezése
A FIGYELEM tűnik fel a láthatáron, abban a pozícióban, amiben éppen van "megfagy": teljesen mozdulatlanul áll, vagy ül, pupillája kitágul, bajszát előrefelé állítja és kissé rapszódikusan csapkodja farkát jobbra-balra. mozdulatlanná válik.
|