Állatok

Szeresd az állatokat mert ők is szeretnek téged!Véd az állatokat mert az ember gonosz dolgokat csinál velük élő helyűkkett az ember elpusztitja !!!!!!!!!! (természetett)


A csikó élete


Meddig vemhes egy ló?

A ló átlagos vemhességi ideje 330 és 340 nap között van. 
Azoknak a csikóknak, amelyek 300 napon belül születnek meg, nagyon kevés esélyük van az életben maradáshoz. Ezek a csikók koraszülöttnek minősülnek, így igen sok gondoskodást igényelnek. A vemhesség idejét befolyásolhatja a csikó neme, a tartási és takarmányozási körülmények is. Amikor az ellés várható időpontját kiszámoljuk, ne feledkezzük meg arról, hogy a számolás kiindulópontja az utolsó fedeztetés napja legyen.


Csikó születése:

A ló vehességi ideje 330-340 nap. Az ellés közeledésére - a naptárban feljegyzett dátumon kívül - külső jelekből is következtethetünk. Ilyen jelek a horpaszok beesése, a fartő besüppedése, a csecsbimbók végén megjelenő, sárgás színezetű viaszcseppek megjelenése.
 

Közvetlenül az ellés előtt a kancán kólikás tünetek figyelhetők meg (kapar, többször lefekszik, körbejár a boxban), valamint sűrűn és keveset vizel. Ellés előtt 2 héttel a kancát helyezzük fertőtlenített, mélyen almozott, huzatmentes boxba és biztosítsunk számára kellő nyugalmat.
 

Az ellés második szakasza a kitolási szakasz, amikor is a kanca megelli a csikót. A lábhólyag jelenik meg először, mely ha magától nem reped fel, célszerű felrepeszteni, de előtte mindenképp győződjünk meg róla, hogy mindkét elülső láb jelen van-e és jól helyeződik a szülőútban. Rendellenes fekvés esetén azonnal értesítsük az állatorvost.

Az kanca viszonylag gyorsan ellik, így az ellés megindulását követően 30-40 percen belül megellik (erős hasprés). A csikó helyes fekvése esetén segítségre ritkán van szüksége, ilyenkor azonban a csikót csak lefelé, a tolásokkal összhangban szabad csak húzni, nagyon kíméletesen.

A kitolási szakasz hirtelen kezdődik, s szabályos időközönként (1-1,5 percenként) jelentkező tolófájások (6-8) eredményeként megjelenik a lábhólyag (a magzatburok, benne a csikó két melső lábával), majd miután ez felrepedt, a magzatvíz elfolyik, s a kanca megellik.

A kitolási szakasz legnehezebb része a mellkas áthaladása. Ilyenkor segíthetünk a kancának (ha szükséges). Különösen szűk, fiatal kancáknál gátrepedés is előfordulhat. Ilyenkor állatorvosi beavatkozásra van szükség az ellést követően, azonban addig is feltétlenűl tisztán kell tartanunk a sebet és mihamarabb elállítani a vérzést.

Az ellést követően a köldökzsinór a kanca felállásának pillanatában elszakad. Elvágni semmiféleképpen sem szabad. Esetleg roncsolni szokták, de ez sem ajánlott mivel még ilyenkor is jelentős mennyiségű vér jut a csikóba a méhlepényből. A köldökcsonk fertőtlenítését valamilyen szárító hatású szerrel célszerű elvégezni, s nem árt megismételni a csikó első napjaiban sem.
 
Ellést követően a csikót töröljük szárazra, ill. hagyjuk, hogy anyja lenyalogassa. Ha esetleg túl sok magzatmáz lenne az orrában, ill. a szájában kézzel távolítsuk el.
 
A bélszurok kihajtása kétféle módon történhet. Beöntéssel, vagy 1,5-2 dl parafinolajjal szájon át nyelvgyökérre adva.



Fontos, hogy ellés után a csikó minél hamarabb szopjon, mert így jut hozzá a kolosztrumhoz (föccstej), mely immunrendszerének kialakulásában játszik döntő szerepet. A csikó az első hetekben naponta akár 60-70 alkalommal is szopik.
 


A méhlepénynek az ellést követően 30 percen belül távoznia kell a kancából. Ha ez nem történik meg feltétlenül állatorvost kell hívni. Ikerellés esetén gyakran előfordul, hogy az első csikó születése után órákig semmi sem történik, nem távozik el a méhlepény a második miatt.

A magzatburkot és a méhlepényt feltétlen fell kell kötni "labdába", hogy a kanca rá ne lépjen, mert a méhlepény bennszakadása súlyos problémákat okozhat.
 
A méhlepény, a magzatburok és az ún. csikókenyér (hippomannes), mely a magzatvízben szőrből, levállt hámból összeállt képlet, általában tenyérnyi, sárgás-zöldes színezetű. Régen azt hitték róla, hogy a csikó táplálásában van szerepe.
 

A magzatburokot  és a méhlepényét feltétlen mutassuk meg az állatorvosnak!

Lovak esetében az ikerellés igen ritka, kb. 0,5%, bár telivérek esetében 1%-nyi is lehet. Az ikervemhesség megállapítására ma már 16-18 naptól az ultrahang nyújt segítséget. A vemhet célszerű elvenni, mert a kancák általában elvetélnek, vagy holtan ellik meg a csikókat. Előfordulhat azonban, hogy egyik, esetle mindkét csikó megmarad, de ezek vitalitása igen gyenge és általában fejletlenül jönnek a világra.
 
 
 
 
 
 
Elárvult a kiscsikónk.Mi a teendő???
 
Ha árván marad az állatunk, próbáljunk dajkamamát szerezni, hogy elegendő föcstejhez jusson a szervezete, de számoljunk azzal, hogy szoptatós lovat legalább olyan nehéz találni, mint ötlevelű lóherét. Az ilyen esetekre nem árt, ha van a spájzban egy kevés előre fagyasztott föcstej. Persze valószínűleg nincsen, úgyhogy marad a lótejpótló szer. Végszükség esetén vizezett, cukrozott tehéntejet is adhatunk, a hatást fokozhatjuk egy kis drukkolással is, az sosem árt, ebben az esetben ugyanis semmi jóra nem számíthatunk: a csikónak egészen biztosan hasmenést fog okozni. Ami nemcsak neki kellemetlen, hanem nekünk is majdnem annyira.
 

Csikó nevelése

A fiatal csikók egészséges fejlődését segíti elő, ha tetszés szerinti időben bőségesen szophat. Kéthetes kortól már követheti munkára fogott anyját. A csikó háromhetes korában kezd szilárd takarmányt fogyasztani. Első és legfontosabb tápláléka a zúzott zab. A zabot v. az anyja bokszában kis zabolóban, v. közös zabolóvályuban kapja. Ménesi kancatartás mellett csikóóvodát rendszeresítenek mind az istállóban, mind a legelőn. A szopóscsikó általában annyi liter zabot fogyaszt naponta, ahány hónapos. Jó, ha elkülönített helyen jó minőségű lucernaszénát is kap. A választott csikó takarmányozásának alapja az abrak. Abrakból az átlagos melegvérű csikó 3—4 kg-ot fogyaszt el, az angol telivér versenyló csikója 5—6 kg-ot. A választott csikó a tömegtakarmányból keveset tud elfogyasztani, ezért a legjobb szénát kapja. Jó, ha a széna fele részben lucernaszéna és fele részben réti széna. A széna és a zöld-, valamint nedvdús takarmány önetetéssel adható a csikóknak, mert ezekből csak annyit fogyasztanak, amennyire az adagolt abrak mellett szükségük van. Ha az éves csikó legelőre jár, télen pedig elegendő és jó minőségű szénát kap, akkor ásványianyag-ellátása rendezett. A hidegvérű választott és éves csikók fejl. erélye (növekedési erély) nagyobb, mint a melegvérűeké. Gyors növekedésük következtében hamarabb foghatók igába és hamarabb értékesíthetők. A második nyári takarmányozás a legelőre és a kaszált zöldtakarmányozásra alapozhat. A hidegvérű csikó jól és nagy tömeget legel. A csikókat csikóistállóban v. fészerben helyezik el. Ezekhez karám csatlakozik, amelyet mindig felkereshet a csikó. E tartás mellett a csikó mozgását nem szabad korlátozni. A legelő mindig jobban táplálja a csikót, mint az azonos mennyiségű kaszált zöldtakarmány. A legelőt szakaszosan tanácsos járatni, hogy a lelegelt rész újrasarjadzásához elegendő idő legyen. A versenyző fajtájú csikók kb. 18 hónapot töltenek ménesben, ezután a versenypályára kerülnek és 5—7 hónap múlva versenybe állnak. Ménesi életük első harmadában az anyjukkal együtt vannak. Ezután még egy évet maradnak évjárati ménesben. Jártatásuk célratörőbb, mint a félvéreké. Ménesi mozgatásuk tk. az előtréning kezdete. Ezért a telivér csikók az izomfejlesztő lépés és lassúbb vágta mellett tavasztól rövidebb, gyors munkát is végezhetnek.


Oltások
 
A csikó további élete során a negyedik hónaptól, amikor az anyától kapott védoanyagok már eltunnek a szervezetbol, szükségessé válik a különbözo fertozo betegségek elleni védekezés, a vakcinázás. A vakcinázás tulajdonképpen olyan megelozo kezelés, melynek célja, hogy megteremtsük lovaink szervezetének saját védekezését a legfontosabb fertozo betegségek ellen anélkül, hogy ezeken a betegségeken át kellene esniük.
Azt, hogy mi ellen vakcinázunk, számos tényezo befolyásolja. Ilyen lehet például a tartási körülmény, az állat értéke, a hasznosítás iránya, de a tulajdonos "pénztárcája" is.
A vakcinázásról az áprilisi számban már írtam, ezért itt csak a csikókkal kapcsolatos néhány fontosabb kérdést említem meg.
A csikók felnevelése során a tetanusz elleni védelem szinte "kötelezo". A rájuk leselkedo legelso veszély a köldökön keresztül történo tetanuszfertozés, ami ellen köldökfertotlenítéssel kell védekeznünk. Fontos megjegyezni, hogy a tetanusz ellen vakcinázott kanca föcsteje tartalmazza a tetanusz elleni védoanyagokat is, így az az élet elso négy hónapjában kello védettséget ad. A négy hónapos kort elért csikókat tetanusz ellen már lehet, sot kell is oltani. Természetesen az esetlegesen eloforduló csikókori sérülések szakszeru ellátása (fertotlenítés stb.) is része a tetanusz elleni védelemnek.
A másik súlyos csikókori fertozo betegség, ami ellen lehet vakcinázni, a lóinfluenza. A betegség kártétele egyrészt az, hogy súlyosan visszaveti a csikókat a fejlodésben, másrészt kezelés hiányában gyakran szövodményekkel gyógyul. Ilyen lehet például a tüdogyulladás, ízületgyulladások, amelyek késobb a csikó használati értékét csökkentik. A lóinfluenza elleni oltást szintén négy hónapos kor után lehet elkezdeni. (Vannak olyan korszeru lóvakcinák, amelyek a tetanusz és az influenza elleni komponenseket együtt tartalmazzák.)
Ha a vakcinázásról beszélünk, akkor néhány szempontra itt is fel szeretném hívni a figyelmet. Például fontos tudni azt, hogy a csikók vakcinázása önmagában nem sokat ér, valamennyi együtt tartott lovat együtt kell beoltani. Másrészt a szakszeru vakcinázás komoly szakmai felkészültséget igényel, ezért ez semmiképpen sem a tulajdonos, hanem az állatorvos feladata.
 






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 48
Tegnapi: 2
Heti: 62
Havi: 50
Össz.: 51 781

Látogatottság növelés
Oldal: csikó születik
Állatok - © 2008 - 2024 - allatok-rol.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »